Aktualności
- Szczegóły
Dom Pomocy Społecznej im. s. H. Drozdowskiej w Leopoldowie jest placówką przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku i osób przewlekle, somatycznie chorych. Mieszkańcami DPS są osoby samodzielne i sprawne ruchowo jak również osoby leżące lub poruszające się przy pomocy wózków inwalidzkich, kul, lasek i balkoników.
Informujemy, że obecnie Dom Pomocy Społecznej im. s. H. Drozdowskiej w Leopoldowie dysponuje wolnymi miejscami! Zapraszamy do kontaktu nr tel. 81 8654 852
- Szczegóły
Informujemy, że Rada Nadzorcza PFRON wprowadziła do programu „Aktywny samorząd” nowe zadanie: Obszar E – pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej, skierowane do osób ze stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), które korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, tj. pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/zespołu domowego leczenia tlenem.
Dofinansowanie będzie przyznawane w formie comiesięcznego dodatku w wys. 100 zł na pokrycie kosztów opłaty za energię elektryczną, ponoszonych od dnia 1 lipca 2024 roku w związku z użytkowaniem koncentratora tlenu lub respiratora.
Nabór wniosków będzie trwał w okresie od 28 października do 30 listopada 2024r. Szczegółowe informacje zostaną umieszczone w zakładce „Aktywny samorząd”.
- Szczegóły
Informujemy, że w ramach realizacji zadania publicznego sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska "Pro Civium" udziela bezpłatnych porad. Do dyspozycji Państwa są prawnicy, psycholodzy, doradcy zawodowi i pedagodzy, dyżurujący na bezpłatnej infolinii 800 201 211 i kanałach chat dostępnych na stronie www.prawodoporady.pl, https://www.youtube.com/watch?v=2fJXfh8ZkYU&t=30s
Zadanie skierowane jest do osób mniej zasobnych materialnie, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, rodziny z multiproblemami (uzależnienia, współuzależnienia, pętlę kredytowe, przemoc w rodzinie, wykluczenie społeczne, zagrożenie bezdomnością, problemy wychowawcze, skazania, wymagające interwencji kryzysowej, wykluczenie zawodowe, prawa konsumenckie, wsparcie antymobbingowe, wykluczenie cyfrowe, itd.).
Obsługa poradnicza polega na kompleksowym działaniu nie ograniczającym się do samej porady / konsultacji, ale również pomocy w danej sprawie, w rozwiązaniu problemu, do czego wyznaczane są tzw. zespoły wsparcia.
Bezpłatny, ogólnopolski numer: 800 201 211
Sekretariat Zarządu
/pon. – pt.; 16.00-20.00/
Pomoc Prawna
/pon. – śr. – pt.; 16.00-20.00/
Pomoc Pedagogiczna
/śr.-pt.; 16.00-20.00/
Doradztwo Zawodowe
/wt.-pt.; 16.00-20.00/
Pomoc Psychologiczna
/wt.-śr.-pt.; 16.00-20.00/
Wsparcie dla Beneficjentów zarejestrowanych
/pon. – pt.; 10.00-14.00/
UWAGA! Usługi poradnicze udzielane są wyłącznie osobom pełnoletnim
- Szczegóły
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne ogłasza nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
- dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu w linku poniżej:
https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025?fbclid=IwY2xjawEmj
- Szczegóły
Portal praca.pl całkiem niedawno opublikował artykuł, który powinien zainteresować wszystkich pracowników, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności i nie są pewni jakie mają prawa i obowiązki, a także co mogą wymagać od swoich pracodawców. Artykuł pt ‘ Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy’ ma też również na celu pokazać, że osoby z niepełnosprawnością jak najbardziej są wartościowymi pracownikami i nie powinno się z nich rezygnować.
Z tekstu dowiemy się:
- Osoba z niepełnosprawnością w miejscu pracy – co musi zapewnić pracodawca?
- Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością a dofinansowanie do wynagrodzenia
- Osoba z niepełnosprawnością – jak ją aktywizować zawodowo?
Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, a zwłaszcza osoby z niepełnosprawnością, jak również i pracodawców.
- Szczegóły
Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT RYCKI, w ramach którego prowadzona jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.
Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.
Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy – prowadzona jest także EDUKACJA PRAWNA, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.
DARMOWE MATERIAŁY EDUKACYJNE są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu RYCKI podstronie projektowej.
Wśród darmowych materiałów edukacyjnych wyprodukowanych w II kwartale 2024 r. znajdą Państwo m.in.:
- E-INFORMATOR PRAWNY pn. „Odwołanie darowizny”
- E-PORADNIK EDUKACYJNY pn. „Życie na kredycie”
- E-SCHEMAT EDUKACYJNY pn. „Zgon bliskiej osoby”
- KWARTALNIK MŁODZIEŻOWY pn. „Odpowiedzialność obywatelska”
- ARTYKUŁY PRAWNE m.in. z zakresu ogłoszenia upadłości czy zaprzeczenia ojcostwa
- SONDA ULICZNA z zakresu prawa karnego
Stałe działania edukacyjno-promocyjne NPP i NPO, to:
- Facebook - www.facebook.com/pomocprawna.sursumcorda
- Tik Tok - www.tiktok.com/@edukacjaprawna
- Instagram - www.instagram.com/edukacja_prawna_sursum_corda
- Serwis - www.pomocprawna.sc.org.pl, z dedykowaną każdemu powiatowi stroną informacyjną i edukacyjną
- infolinia o systemie NPP i NPO pod nr tel. 18 44 11 994
- całodobowy kanał informacyjny Messenger @Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacje
- Szczegóły
Informujemy, że w związku z montażem windy w budynku Starostwa Powiatowego w Rykach należy korzystać tylko z wejścia głównego do budynku - dot. również Interesantów Punktu Interwencji Kryzysowej oraz Punktu AGAPE.
- Szczegóły
Informujemy, że w związku z montażem windy w budynku Starostwa Powiatowego w Rykach (planowany termin zakończenia inwestycji: 08.11.2024r.) nie będzie możliwe korzystanie z podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami. W przypadku braku dostępu Interesantów do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rykach prosimy o kontakt telefoniczny: 81 8654 706, 81 8654 852 oraz Punkt Interwencji Kryzysowej nr 579-471-058, w celu ustalenia alternatywnego sposobu obsługi.
Za utrudnienia przepraszamy.
- Szczegóły
W dniu 19 czerwca 2024r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Rykach odbyło się inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych powołanej na lata 2024- 2028.
W imieniu Samorządu Powiatu Ryckiego Pani Monika Kośmińska - Wicestarosta Powiatu powitała nowych członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i wręczyła akta powołania oraz złożyła wyrazy podziękowania za dotychczasową współpracę i zaangażowanie w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami złożono członkom ustępującej Rady.
Obecna na posiedzeniu dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rykach Teresa Flak także podziękowała odchodzącej Radzie za głos doradczy i czynny udział w komisjach, które opiniowały podział środków PFRON oraz wyraziła nadzieję, że współpraca z nową Radą będzie równie owocna.
W skład Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych kadencji na lata 2024-2028 weszli przedstawiciele zgłoszeni przez działające na terenie powiatu organizacje pozarządowe, fundacje oraz jednostki samorządowe, są to:
Marta Czajkowska – przedstawicielka Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych IGNIS,
Michał Paprota - przedstawiciel Gminy Ułęż,
Teresa Piecek – przedstawicielka Polskiego Związku Niewidomych Koło w Rykach
Justyna Szabłowska – przedstawicielka Stowarzyszenia na Rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Niezapominajka” przy DPS w Leopoldowie
Aneta Sztobryn – przedstawicielka Miasta Dęblin
Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych jest organem opiniodawczo-doradczym przy Staroście Ryckim.
Podziękowania dla przedstawicieli ustępującej Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych